Przygotowanie szklarni na wiosnę – jak to zrobić?
Przygotowanie szklarni na wiosnę – jak to zrobić?

Z zimą pożegnaliśmy się już na dobre, a to oznacza jedno – czas przygotować szklarnię na sezon. Jak to zrobić, aby przygotować roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą właściwie zorganizować poszczególne etapy pracy.

Przegląd szklarni

Na początku należy sprawdzić, czy zimowe warunki pogodowe nie spowodowały uszkodzeń konstrukcji szklarni. W tym celu warto zrobić przegląd dachu, ram i okien. Szklarnię można umyć wodą z mydłem potasowym i szczotką o miękkim włosiu. Usuniecie wszelkich zanieczyszczeń z okien, zapewni roślinom optymalny dostęp do światła słonecznego.

Jak przygotować podłoże?

Kolejnym krokiem jest przygotowanie gleby. Odpowiednie podłoże jest podstawą do prawidłowego wzrostu roślin. Możemy wymienić całą ziemię lub oczyścić glebę zeszłoroczną. Należy ją spulchnić i przy tym usunąć wszystkie chwasty i pozostałości po roślinach. Glebę należy wzruszyć do głębokości około kilkunastu centymetrów. Spulchnianie gleby poprawia wymieszanie się użytych nawozów – obornika czy kompostu. Podczas intensywnego uprawniania roślin, gleba z czasem wyjaławia się, w związku z czym co kilka lat warto wymienić jej wierzchnią warstwę. Bardzo przydatne są także nawozy mineralne, bogate w potas, azot, magnez czy fosfor. Dzięki nim rośliny rosną szybciej, łatwiej się ukorzeniają i dają bardziej obfite plony.

Jakie rośliny siać w kwietniu?

Z początkiem wiosny możemy zasiać fasolę oraz przygotować rozsady cukinii, arbuzów czy ogórków. To dobry czas na wysianie majeranku, kopru oraz kwiatów np. astrów, aksamitek, fuksji czy pelargonii. Aby rośliny miały odpowiednie warunki do wzrostu, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu gleby oraz wietrzeniu szklarni. Własna szklarnia wymaga regularnego doglądania, ale satysfakcja z otrzymanych upraw oraz dostęp do świeżych owoców, warzyw, ziół oraz pięknych kwiatów, które urozmaicają nasz ogród, są najlepszą zapłatą za poświęcony czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl